Crowdfunding – nový způsob chytrého investování do nemovitostí?

Financování zajímavých realitních a developerských projektů prostřednictvím crowdfundingu může být vhodným způsobem, jak diverzifikovat své investiční portfolio, říká Filip Soukup, obchodní ředitel CreditShare.

Crowdfunding se v posledních letech stal populární formou investování. Jak byste tuto metodu vysvětlil někomu, kdo o ní slyší poprvé? 
Crowdfunding je způsob financování, při kterém se skupina lidí složí na konkrétní projekt. V našem případě jde o úvěrový crowdfunding, kde jednotlivci mohou investovat do úvěrů pro realitní nebo developerské projekty. V podstatě to znamená, že investoři poskytují prostředky firmám, které je následně splácejí i s úrokem. Mohou tak smysluplně zhodnotit i menší částky. Aktuálně jsme například spustili financování přeměny původní Schwarzenberské sýpky v atraktivní lokalitě v Třeboni. 

Kam podle vás směřuje crowdfunding na českém trhu? 
Český trh stále roste. V poslední době ho zpřehlednila regulace od ČNB, což posílilo důvěru investorů. Myslím si, že crowdfunding bude stále více využívaný nejen drobnými investory, ale na druhé straně i firmami, které hledají alternativní financování. Budoucnost vidím také v technologiích, které investování ještě více zjednoduší a zpřístupní. 

Co byste poradil lidem, kteří mají nějaké volné finanční prostředky, chtějí investovat, ale crowdfundingem si nejsou jistí? 
Ať začnou pozvolna a investují jen částku, kterou si mohou dovolit na určitou dobu postrádat. Důležité je také diverzifikovat – nevsázet vše na jeden projekt. A hlavně – vždy se musí informovat o platformě, přes kterou investují. Transparentnost a bezpečnost jsou klíčové. 

Pro koho je crowdfunding vhodný? 
Je ideální pro lidi, kteří hledají alternativy k tradičním investicím nebo chtějí své stávající portfolio dále diverzifikovat. Může jít jak o zkušené investory, tak o začátečníky, kteří chtějí zhodnotit menší částky a úvěrový crowdfunding je pro ně snadno pochopitelný produkt - prostě někomu půjčíte peníze a on vás za to odmění zajímavým úrokem. Díky regulaci a zpravidla nemovitostnímu zajištění se navíc může jednat o bezpečnější způsob investování než třeba prostřednictvím kapitálových trhů. 

Co byste řekl člověku, který investuje finanční prostředky do nemovitostních fondů. Proč by jej mělo zajímat skupinové financování developerských projektů prostřednictvím crowdfundingu?  
Investice do nemovitostních fondů bezpochyby mohou mít své místo v portfoliu dobře rozkročeného investora, například my ve skupině CREDITAS máme dlouhodobě velice úspěšný retailový nemovitostní fond, který pravidelně vítězí v žebříčcích fondů. Prostřednictvím crowdfundingu se však může investor podílet na financování projektů, které by jinak byly dostupné pouze velkým investorům nebo by byly financovány tradičními bankami. Můžete si vybírat konkrétní projekty, které vás zaujmou - například lokalitou, typem výstavby či svým účelem a samozřejmě výší sazby. Od začátku zde víte, kolik přesně za svůj vklad dostanete. Navíc zde bývá kratší investiční horizont oproti běžným fondům, kde se doporučuje alespoň 5 let – investované prostředky se vám mohou u některých projektů vrátit už během několika měsíců, případně vám může být průběžně vyplácen úrokový výnos. Na některých platformách, včetně CreditShare, můžete také z projektu vystoupit dříve prostřednictvím elektronické vývěsky.

Kolik peněz by měl zájemce investovat prostřednictvím crowdfundingu? 
To závisí na jeho finanční situaci a cílech. Obecně doporučujeme, aby do crowdfundingu směřovalo maximálně 10–20 % jeho investičního portfolia. Je důležité zachovat rozumnou diverzifikaci mezi různými typy aktiv. 

Jak riziková je taková investice?
S crowdfundingem, stejně jako s jakýmkoli jiným typem investic, jsou spojena rizika ze ztráty části či celé investované sumy. Rizika z projektů na platformě CreditShare vyplývají zejména z neschopnosti vlastníka projektu tento projekt realizovat. Platforma se snaží těmto rizikům předcházet důsledným ověřovacím procesem před výběrem prostředků od investorů, průběžnou kontrolou průběhu projektu a zajišťovacími prostředky.

Vaše platforma se zaměřuje na zajištěné úvěry, co to v praxi znamená?
Každý projekt je zajištěn majetkem vlastníka projektu, což snižuje riziko ztráty investice. Zpravidla se jedná o zajištění nemovitostmi v dostatečné hodnotě, doplněné o zajištění obchodními podíly, ručením, zajištění movitých věcí a tak dále. Pokud by se tedy i přes důkladnou analýzu projektu a jeho průběžné sledování stalo, že jeho vlastník není schopen dostát svým závazkům, máme nástroje, ze kterých pohledávky investorů můžeme nějakým způsobem uspokojit.

Jak probíhá proces výběru projektů na platformě CreditShare? 
Každý projekt musí projít důkladnou analýzou v souladu s evropskou regulací. Hodnotíme nejen finanční zdraví firmy, ale také kvalitu zajištění, historii podnikání a reálnost plánu. Jen projekty, které splní naše přísná kritéria, se dostanou na platformu. Investoři tak mají jistotu, že vybírají z prověřených příležitostí. 

Rozhovor byl publikován na portálu Investujeme.cz.